Aktualności


W poszukiwaniu nowych idei dla społeczności - CDS z wizytą w UK

W poszukiwaniu nowych idei dla społeczności - CDS z wizytą w UK

2018-06-30

We wtorek i środę (26-27.06.), na zaproszenie dyrektora organizacji Community Organisers Ltd. uczestniczyliśmy w konferencji „CO18 – Igniting the Power of the Network” w Yarnfield Park, Stone.

W ośrodku w Yarnfield, nieopodal Stoke-on-Trent, poznawaliśmy czym naprawdę jest Community Organising - rosnąca na znaczeniu idea dążąca do aktywizacji i integracji społeczności w Wielkiej Brytanii.


Pierwszy dzień wydarzenia koncentrował się wokół zagadnienia networkingu – tworzeniu sieci osób, który są lub chcą być organizatorami w swoich społecznościach w całym kraju. Była to przestrzeń dla wymiany obserwacji, spostrzeżeń, a także zmartwień i radości związanych z dotychczasowymi działaniami. Natomiast podczas ćwiczeń i warsztatów szczególną uwagę poświęcono aktywnemu słuchaniu będącego fundamentem w budowaniu przyjaznej relacji między mieszkańcem a organizatorem społecznym opartej na wzajemnym zaufaniu.


Podczas drugiego dnia większy nacisk położono na studia przypadków – przykłady współpracy z lokalnymi radami, sposoby angażowania mieszkańców, dobre praktyki rozwiązywania problemów na obszarach zdegradowanych (gentryfikacji, bezdomności, samotności itp.). Elementami programu były również wykłady o roli społeczeństwa obywatelskiego (importance of civil socjety), a także o podejściu do rozwoju lokalnego zorientowanego na osoby (person-centred approach to local development).
Uczestnicy wydarzenia wielokrotnie odnosili się do tzw. Community Organising Framework - modelu opisującego całościowy proces budowania społeczności zintegrowanej, silnej oraz otwartej na zmiany.


Warsztaty, a także kuluarowe spotkania i rozmowy były dla nas źródłem licznych inspiracji, poznaliśmy prawdziwych pasjonatów tej idei, zaangażowanych w wszelkiego rodzaju lokalne inicjatywy. Wiedza i doświadczenia zebrane podczas wydarzenia pozwolą nam przygotować się do realizacji projektu opartego na założeniach Community Organising, który rozpoczniemy po wakacjach. Więcej o projekcie wkrótce!

 

 CO4.jpg

CO1.jpg

CO3.jpg

CO2.jpg

wszystkie aktualności


Centrum Doradztwa Strategicznego s.c.
Dagmara Bieńkowska, Cezary Ulasiński, Justyna Szymańska, Magdalena Widuch

ul. Włóczków 22/3
30-103 Kraków

tel: +48 12 623 77 40

e-mail: cds@cds.krakow.pl

© Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. 30-103 Kraków, ul. Włóczków 22/3 tel./fax: +48 12 623 77 40 e-mail: cds@cds.krakow.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności, żeby dowiedzieć się więcej. [Zamknij]