Aktualności


Organizatorzy po szkoleniu w Wielkiej Brytanii

Organizatorzy po szkoleniu w Wielkiej Brytanii

2019-06-18

Dzielenie się doświadczeniami jest najlepszą nauką - za nami wizyta studyjna Organizatorów Społecznościowych w Wielkiej Brytanii

2-dniowe spotkania i warsztaty w   Stockport (w sąsiedztwie Manchesteru) zainaugurowali Nick Gardham oraz Nicole Wallace Dean - przedstawiciele Community Organisers Ltd. Oboje opowiedzieli o tym,  jak zaangażowali się w organizowanie społeczności.  W pierwszym ćwiczeniu uczestnicy   zastanowili się nad założeniami, które mają na temat społeczności, a także  na docieraniu i słuchaniu oraz ich znaczeniu. Ku zaskoczeniu wszystkich do tego zadania wykorzystano ... klocki LEGO.

W kolejnych sesjach skupiono się na Community Organising Framework. To  graficzny schemat, ukazujący kluczowe etapy działania w myśl tego modelu.  Zaproszono działaczy z Alvaney Family Practice i Arhur Greendwood Centre, którzy wykazywali, jak wykorzystują te założenia w swojej działalności.  Natomiast Anne Wallace, założycielka Starting Point (przedsiębiorstwo społeczne), opowiedziała o przemianie okolicy Woodley Precinct, która przyczyniła się do zawiązania tej organizacji, dzięki zaangażowaniu miejscowej społeczności.  Na podsumowanie pierwszego dnia, przedstawiciele CO Ltd. przeprowadzili kolejne  ćwiczenia, które wykorzystują w przygotowaniu do roli. Dzień zakończyła refleksja uczestników na temat zebranych uwag  i spostrzeżeń .

Drugi dzień zastanowić się nad trudnymi lub trudnymi scenariuszami w organizowaniu społeczności w tym m.in. jak zrealizować kampanię słuchania w Polsce.  Becky Jackson, młoda Organizatorka Społecznościowa,  podzieliła się swoją historią. Uczestnicy usłyszeli z pierwszej ręki  od kogoś nowego w tej roli  jak odnalazła się w tej działalności w swoich  pierwszych miesiącach. Była to okazja do zastanowienia się, jak rozpocząć własne organizowanie społeczności, a następnie, jak przeprowadzić swoje pierwsze „pukanie do drzwi”.  Becky pokazała także obszar swojej pracy,   przedstawiając różne   historie o spotkań, które dotąd odbyła.

Po raz kolejny Uczestnicy mieli okazję odnieść się do Zasad Pracy Organizatora Społecznościowego (Principles of Practice). W odróżnieniu do I szkolenia, tym razem mogli zastanowić się nad zasadami odnosząc się wprost do praktyki i zastanowić się, w jaki sposób są one stosowane w działalności, o której widzieli i słyszeli. Dało to także możliwość do krytycznej refleksji nad tym, jak zostaną one zastosowane w polskim kontekście i jakie wyzwania mogą zostać zaprezentowane. Po tym ćwiczeniu   przemyscy i krośnieńscy Organizatorzy spojrzeli na własne doświadczenie w organizowaniu społeczności.  Wspólnie zastanawiali się nad „wyzwalaczami”, które wpływają na naszą zdolność do słuchania, a także nad założeniami dotyczącymi   konkretnych sytuacji i scenariuszy. Dzięki temu uczestnicy mogli podzielić się swoimi obawami związanymi z wystąpieniem trudnych scenariuszy słuchania, natomiast Nick i Nicola zademonstrowali przydatne   zwroty   i wskazówki, jak kierować określonymi sytuacjami.

Była to podróż zarówno merytoryczna, jak i emocjonalna.  Wizyta studyjna pozwoliła przywieźć uczestnikom do Polski bagaż wiedzy, ale także nowych pomysłów na siebie i swoje działania ze społecznością. Wierzymy, że już wkrótce, po II szkoleniu,  zebrane refleksje, doświadczenia i umiejętności unaocznią się w owocnej pracy na obszarach rewitalizacji Krosna i Przemyśla.

 

wszystkie aktualności


Centrum Doradztwa Strategicznego s.c.
Dagmara Bieńkowska, Cezary Ulasiński, Justyna Szymańska, Magdalena Widuch

ul. Włóczków 22/3
30-103 Kraków

tel: +48 12 623 77 40

e-mail: cds@cds.krakow.pl

© Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. 30-103 Kraków, ul. Włóczków 22/3 tel./fax: +48 12 623 77 40 e-mail: cds@cds.krakow.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności, żeby dowiedzieć się więcej. [Zamknij]