Aktualności


Jak zorganizować swoją społeczność? Spotkania na Podkarpaciu

Jak zorganizować swoją społeczność? Spotkania na Podkarpaciu

2018-11-22

Projekt "Społecznie Zorganizowani" wkracza na nowy etap. W tym tygodniu pierwszy raz w tak szerokim gronie spotkaliśmy się, aby porozmawiać o modelu.

Idea wzmacniania aktywności i integracji małych społeczności dzięki pracy Organizatorów Społecznych wydaje się być sporym wyzwaniem, a jej urzeczywistnienie - odległym celem.
 
W dniach 20-21.11. wybraliśmy się do Krosna i Przemyśla gdzie zebrane pomysły i sugestie, a także napotkany zapał i wiara w powodzenie tego rozwiązania przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.
 
 
Wysłuchaliśmy przedstawicieli różnych grup: od mieszkańców, przez aktywistów z NGO, po pracowników instytucji i urzędów. Cieszyło nas niezmiernie zainteresowanie lokalnych mediów: KrosnoCity oraz Krosno24.pl. Uczestnicy nie mieli wątpliwości, że w ich miastach dzieje się wiele - stowarzyszenia i grupy nieformalne prześcigają się w inicjatywach, osoby w trudnej sytuacji dostają wsparcie pomocy społecznej, ale także ze strony mieszkańców o wielkim sercu i zapale do pracy itd.
 
Jednak gdy wyłączy się te osoby - zarówno aktywne, jak i otrzymujące wsparcie - nadal pozostaje spora grupa ludzi o niskim poczuciu sprawczości i wpływu na lokalne sprawy, ludzi mających podobne problemy, oczekiwania. Mieszkańców często nieświadomych, że wokół nich żyją osoby mierzące się z podobnymi wyzwaniami, samotne, odizolowane od otoczenia.
  
A takie spostrzeżenia to zaledwie przykład argumentów zgłaszanych przez uczestników, uzasadniających potrzebę wprowadzenia roli Organizatora Społecznego. Rozmowy przyniosły nam wiele pomysłów na jakich warunkach, zasadach i obszarach powinna odbywać się działalność takiej osoby.
Rekomendacje, które usłyszeliśmy, pomogą nam lepiej dostosować model organizowania społeczności, który wspólnie przygotowujemy z naszym partnerem  Community Organisers Ltd.
 
Ten projekt, choć zakładający oddolne, niezależne działania, nie mógłby zaistnieć bez otwartości władz Krosna   oraz Przemyśla, którzy rok temu zdecydowali się włączyć w realizację projektu podpisując list intencyjny, a obecnie aktywnie wspierają nas w podejmowaniu kolejnych kroków.
A od samego początku możemy liczyć na zaangażowanie MOPR Krosno, MOPS Przemyśl, CIS Krosno    oraz CIS Przemyśl (przy  Caritas Archidiecezji Przemyskiej)  - dziękujemy!

Więcej o projekcie: http://cds.krakow.pl/spolecznie_zorganizowani

wszystkie aktualności


Centrum Doradztwa Strategicznego s.c.
Dagmara Bieńkowska, Cezary Ulasiński, Justyna Szymańska, Magdalena Widuch

ul. Włóczków 22/3
30-103 Kraków

tel: +48 12 623 77 40

e-mail: cds@cds.krakow.pl

© Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. 30-103 Kraków, ul. Włóczków 22/3 tel./fax: +48 12 623 77 40 e-mail: cds@cds.krakow.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności, żeby dowiedzieć się więcej. [Zamknij]